Alternatív gyógymódok: hibás nyújtógyakorlatok, teniszkönyök ellen, fej, csípő, derék, váll lazító gyakorlatok

 In Coaching, pszichológia, keleti filozófia és egyéb (cikkek), egészséges test, természetgyógyászat

Ezek a cikkek sajátságos életszemléletemről szólnak, kérem ne tekintse őket orvosi, szakpszichológiai írásoknak.

Nem konvencionális alternatív gyógymódok, természetgyógyászat, allopátia, homeopátia

Az úgynevezett nem konvencionális gyógyító eljárásokról (lásd kiegészítő és alternatív gyógymódok) szeretnék néhány fontos dolgot leírni. Jelenleg hazánkban az allopátia (orvostudomány) mellett más-más kiegészítő gyógyászati lehetőség is rendelkezésre áll. Pl. ha székrekedésünk van és beveszünk egy gyógyszert, ami ebben segít, az hasmenést okozna, ha olyan ember szedné be, akinek nincs székrekedése. Ezzel ellentétesen a homeopátia (lásd azonosságra utaló szó az allopátiával ellentétesen) által felkínált medicina nem okoz hasmenést, ha alkalmazni kezdi egy egészséges ember. Tehát más elven működik – teniszkönyök kezelése, teniszkönyök kezelése gyógytornával, teniszkönyök természetes kezelése, fej felett nyújtás, csípő lazító gyakorlatok, derék gyakorlatok, nem konvencionális gyógymódok, alternatív gyógymódok, allopátia, homeopátia, természetgyógyászat, váll lazító gyakorlatok

És azok a szakorvosok, akik elvégzik a természetgyógyász tanfolyamokat, ők nevezhetik magukat természetgyógyásznak legjobb tudomásom szerint. Pl. dr. Eőry Ajándok, aki a kínai medicinában is elmélyedt. Ám, azok is tanulhatnak és végezhetnek egy-egy természetgyógyász szakon a 1997-es Kormányrendelet alapján, akár 1-2 év alatt, akik nem orvosok. Így ők lehetnek pl.: reflexológusok, akupresszőrök, fülakupunktúrás addiktológusok, fitoterapeuták, alternatív mozgás -és masszázsterapeuták, esetleg szemtrénerek stb. Ezen kívül ha nem kiegészítő gyógyászattal, hanem életmódváltással kapcsolatosan óhajtanak segíteni, akkor lehetnek: kineziológusok vagy személyi és életvezetési tanácsadó és terapeuták. Ám ez esetben úgy tudom, az orvossal együttműködve kell dolgozniuk, kiegészítő tevékenységként űzve ezt a szakmát.

A természetgyógyászat (komplementer-alternatív medicina) a szervezet öngyógyító folyamatait hívatott beindítani és többek között, a sok ezer éves keleti kultúrából merítkezik. Ide tartozik: akupunktúra, akupresszúra, köpölyözés (vákuum használata), moxa (füstölőhöz hasonló rudak meggyújtásával szúrják meg a testünket), gyógyteák alkalmazása, méregtelenítés stb. De, ha kategóriák alapján akarjuk besorolni, akkor beszélhetünk: gyógynövényekről, termoterápiáról (testhőmérséklet emelése pl. szauna), aromaterápiáról, akupunktúráról, vízgyógyászatról, balneoterápiáról, (gyógyvizes fürdők), apiterápiáról, gyógymasszázsról, dietetikáról, csontkovácsolásról, koproterápiáról (testváladékkal, anyagcseretermékkel történő gyógyítás) stb.

A Harvardon nyitottak az alternatív kiegészítő gyógyászatra, de nálunk a hasonló segítői tevékenység bűnnek számít? – „Távozzanak az álpszichológus, álpszichiáter, önjelölt pszichológus, guruk, sarlatánok, pszhisebészek, aurahegesztők stb.” 3/1


Teniszkönyök természetes kezelése gyógytornával

A nyújtó gyakorlatok kapcsán írtam már korábban:

Ép test és lélek mix: testsúlyunk 2-3-szorosával érkezünk a földre futásnál, ha nem figyelünk oda és az aszfalton történő futás tönkre teszi a lábat. Kerékpározás és futás előtti bemelegítés, nyújtás konkrét gyakorlatok

Álló helyzetben tegyük hátunk mögé a két majdnem teljesen kinyújtott kezünket. Ezután erősen nyomjuk hátrafelé a kezünket. Ez nagyon jó ilyen helyzetben a könyöknek és a bicepszet is kilazítja. Az izomfajtákról itt írtam. Alap esetben az is jó lazító gyakorlat, ha egyik kezünkkel megfogjuk a másik kezünk csuklóját és úgy nyomjuk hátrafelé a kezünket külön-külön, utána kézcsere. Vagy összefonjuk kezünket és kifordítjuk a hátunk mögött.


Fej felett nyújtás, csípő, derék, váll lazító gyakorlatok

A fejnek, deréknak nem tesz jót a teljes körzés. Helyett előre-hátra, oldalra körözzünk csak, esetleg fél fordulatot körözzünk csak. A csípőnél (lejjebb van, mint a derék) mehet a teljes körzés. És ezen kívül a fejet nem szabad erőltetve nyújtani. Sok helyen rosszul mutatják ezt be, melyről már írtam korábban. Nem szabad erőszakkal húzni a fejet…

Érdemes fejünket előrehajtani, majd egyik kezünket a fej mögé tenné, mintha kézfejünkkel a gerinc mentén szeretnénk egyre lejjebb haladni. Utána a fejet hátrafelé nyomni és ellentartani a kézzel. Ez nem ártalmas…

A vállat pedig a gyönyörű kard mozdulatok szépen kilazítják. De ha kinyújtjuk az egyik kezünket és a másik kéz csuklóját a az előző kéz tricepszéhez tesszük, majd húzzuk befelé a kinyújtott kezet a mellkasunk irányába, az is jó a váll ellazítására. Fontos, hogy a váll le legyen engedve. Mikor egyébként izomlázunk van az izom rövidül, így akkor marad meg az egyensúly ha pl. futás előtt (bemelegítésként, elkerülve a sérüléseket) és utána is nyújtjuk izmainkat, lásd bemelegítés.

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

AJÁNLOTT CIKKEK
végső igazságbuddhista tanítások, tanok