Konkrét ötletek: fogyókúra, prevenció, betegség megelőzés, egészség megőrzése, érzelmeink, egészséges, helyes táplálkozás

 In egészség, gyógyítás, Filozófiai cikkek

Ezek a cikkek sajátságos életszemléletemről szólnak, kérem ne tekintse őket orvosi, szakpszichológiai írásoknak.

Forrás: Svámí Ráma: Tudatos élet, A spirituális átalakulás kézikönyve

Prevenció (megelőzés), betegség megelőzés, az egészség megőrzése

Bennünk van az orvos is és a pszichológus is, és mivel az ép test és lélek nagyon is összefügg, íme néhány intelem. Természetesnek tartjuk, hogy gyógyszertárba járunk, de milyen csodálatos lenne a világ, ha erre nem lenne szükségünk. Ha megtisztítanánk elménket és testünket is és megelőznénk a bajt. Rengeteg fillérekből kivitelezhető tisztítókúra van. Lásd: Shank Prakshalana, böjtkúra, vegetarianizmus – fogyókúra, prevenció, betegség megelőzés, egészség megőrzése, érzelmeink, egészséges táplálkozás, helyes táplálkozás.

Többször végeztem pl. májtisztítást keserű sóval (máj és epevezetéket kitágítja) és olajjal (máj és epeköveket kilöki). De ezeket az eljárásokhoz először szakemberekkel tárgyaljunk a részletekről, mert sok esetben tilos elvégezni őket. És vannak hosszabb, de kevésbé drasztikus megoldások is. Ezek a kúrák a pszichénket is megerősítik. Amikor az ember 7-8 L sós vizet megiszik 1-2 óra alatt az kemény dolog. De vajon miért nem tisztítjuk meg testünket, nem volna jobb eljárás ez, mint a kés alá feküdni vagy gyógyszereket szedni? Természetesen a test is megtisztítja magát, de nem ilyen mértékben! És, ha otthonunkat, kocsinkat is megtisztítjuk, saját testünk miért marad ki mindebből? Miért csak akkor foglalkozunk magunkkal, ha gond van, ha fáj a fejünk? És most nézzük meg a lelki vonatkozásokat.

 

Érzelmeink kialakulás a szent iratok, több ezer éves bölcsessége szerint

Négy ösztön hat az érzelmeinkre, melyről már többször írtam:

– áhára (táplálék)
– nidrá (alvás)
– bhaja (önfenntartás)
– maithunáncsa (szexualitás)

Ha ezeket megértjük, meg tanulhatjuk kezelni az érzéseinket is. A szexualitás először az elmére hat, aztán a testre. Az étkezés iránti vágy először a testre hat, aztán az elmére. Az alvás alapösztöne pedig először az elmét célozza meg, utána a testet.

 

Egészséges helyes táplálkozás

Meg kell ismernünk a testünket és megfelelő módon bánni vele, ha egészségesek és boldogok akarunk lenni. Swami Rama segít mindebben. Véleménye szerint a jógatudomány és az ajurvéda is két rendszerről beszél a test esetében:
– az egyik megtisztítja az élettest városát (lásd pórusok, tüdő, vese, belek)
– a másik pedig táplálja az emberi életet (lásd szív, agy, lép, máj)

Swami Rama szerint nem kötelező vegetáriánusokká válnunk, de fontos tudnunk, hogy a gyümölcs tisztító hatással, míg a zöldség tápláló hatással bír. És, aki csak húst eszik az könnyen kap vastagbél rákot a kutatások szerint. Swami Rama szerint nem kell folyton nyers ételt ennünk, mert a testünknek jobb, ha bizonyos ételeket megfőzünk. De ne essünk túlzásba, mert így oda a tápértéke az adott ételnek. Itt is az arany középutat kell követnünk, mint általában mindig a jógában. A ghít (tisztított vaj) ő nem javasolja, csak főzéshez, mert nehezen dolgozza fel a szervezet és nincs benne semmi vitamin. Érdemes tápláló dolgokat ennünk, így a testünkért és nem az elménkért eszünk. Akik földeken dolgoznak azok esetleg ehetnek több ghít véleménye szerint.. És kutatási eredményekre hivatkozva Swami Rama a cukrot és a só mellőzését javallja. Ugyanis a szervezet mindent cukorrá alakít, de mi átlagosan évi 50 kg többletcukrot eszünk meg. És sajnos a konyha mindenhol zsíros, ami nem jó a testünknek. A túl sok cukor felborítja az egyensúlyt, megzavarja az anyagcserét és a hasnyálmirigy működését. Volt idő, mikor az már egészségesnek számított, aki nem dohányzott. De azért ez kevés. Sajnos sok betegség alakul ki a helytelen táplálkozásunk miatt, ami megzavarja elménk működését is. És az orvosok nem mindig tudnak segíteni, mert nem beszélünk nekik szokásainkról. Pl. máj problémát az is okozhat, ha nem megfelelően tisztítjuk a fogainkat.

 

Fogyókúra egyszerű, könnyen kivitelezhető megoldása

A fogyás kapcsán Swami Rama egy nagyon jó tanáccsal él. Mondjunk asztali áldást minden étkezés előtt (így a gyomornedvek elkezdenek időben termelődni és a belső elválasztású mirigyek is megfelelően fognak működni, emellett lenyugszunk evés előtt). Minden falatot rágjunk meg harminchatszor. Számolhatunk harminchatig minden falattal a szánkban, mely segíthet kialakítani ezt a szokást. Rossz emésztésre is jó az asztali áldás.

Ne unszoljuk a másikat, hogy egyen és ne éléstárnak használjuk a hasunkat. Érezzük az étel ízét és ne a fűszer domináljon.

 

Ötletek, melyek jó egészséget biztosítanak

Az agni szára ászana (sok helyen rosszul oktatják, a medence területet kell stimulálni) segít egészségesnek maradni. Ezt érdemes minden nap gyakorolni. Hónapokig tart ugyan mire megtanuljuk rendesen alkalmazni. Emellett a mély hasi légzés elsajátítás a rekeszizom használatával nagyon fontos. Nem véletlen, hogy az újszülöttek még így lélegeznek, de mi megfeledkezünk róla. Szükség van még emellett a rendszeres mozgásra is.

A hiteles jógi nem az, amelyik sok testtartást ismer, hanem amelyiknek a feje, nyaka, és törzse egyenes. Így a mozgásszerv nem terhelődik annyira, és nem fáradunk el olyan hamar járás közben. Így a medencéből a nyúltagyba tud áramolni az energia.

Ha megtanulunk minden nap legalább öt percet ülni és ellazítani sz összes testrészünket, akkor megpihenhet a vegetatív idegrendszerünk is. Swami Rama szerint máshogy nem tud megpihenni . Meg kell tanulnunk ellazítani a test, izom és idegrendszert. Erre való a meditáció. Ezzel kapcsolatosan itt van egy spirituális film, melyben van egy gyakorlat is, ami a segítségünkre lehet: Hogyan lehetünk benne az üdvösségben, boldogságban folyamatosan? Mi okozza a betegségeket? Mi történik mikor meghalunk? Hogyan juthatunk bármikor energiához? Ez a videó választ ad minderre, mely konkrét meditációs gyakorlatokat is tartalmaz – spirituális videók, szellemi valóság, a spiritualitás tudománya, önmegvalósítás
Nem szabad veszekednünk evés és alvás előtt. Sőt, ha szerettünk autóba száll, akkor sem, mert ez nagy mértékben hozzájárulhat, hogy balesetet szenvedjen.

Továbbá még egy másik kutatási eredményre hivatkozik Swami Rama más témával kapcsolatosan: a méhnyakrák a higiéniai problémáknak köszönhető 60 %-ban.

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

AJÁNLOTT CIKKEK
imádkozás, imaauralátás