Helyes meditációs póz – térdfájás, bemelegítés, hasprés, felülés, elaludt nyak, nyakfájás, torokfájás

 In Coaching, pszichológia, keleti filozófia és egyéb (cikkek), egészséges test, természetgyógyászat

Amit a cikkekben leírok problémát és megoldást, kérem, hogy senki ne vegye készpénznek, mert minden helyzet és megoldás más és sokszor félreértjük a dolgokat. Én nem tudom ellenőrizni, hogy ki olvassa a cikkemet, így nem tudok ezért felelősséget vállalni, hogy mit és hogyan gyakorol, továbbá én is hibázhatok. Minden esetben szakembernél érdeklődjünk első körben a probléma megoldás terén. Amolyan érdekességképpen szeretnék néhány helyzetről írni, amiről nekem beszámolt egy szakavatott csontkovács, okleveles edző, aki a keleti gyógyászatban is kelőképpen elmélyedt – meditációs póz, térdfájás, bemelegítés, hasprés, felülés, elaludt nyak, nyakfájás, torokfájás.

A testünk megmutatja hogyan használjuk elménket. Egy hiteles harcművész, csontkovács, akitől sokat tanulhatunk testünk működése kapcsán– edzésterv, testépítés, izomfajták, ízületi betegségek

Tegnap arról írtam, hogy a betegséget, fájdalmakat magasabb bölcsesség szintjén lévő emberek hogyan kezelik:

Egy (zen) mester nem lehet beteg, mert akkor nem valódi mester? 3 zen módszer a cikkben – barátság, betegség, koncentráció, zen, pszichológia, vitatkozás, könnyelműség, jó és rossz tulajdonságok

És írtam már a testünk tisztításáról is:

Ha ép testben ép lélek, akkor tisztítsuk meg a testünket is és a pszichénket egyszerre – Shank Prakshalana, Basti, tisztítókúra, boldogság és karbantartásáról is írtam már: jóga

És a fejfájás kapcsán is szolgáltam már megoldással: Egy természetes fájdalomcsillapító, mely kifogyhatatlan és bárki használhatja bármikor – José, Silva, agykontroll, Hippokrátész

És akkor most amolyan egyvelegként, nézzük meg, hogy milyen tévhitből problémákkal találkozhatunk életünk során, amikre könnyen találhatunk egyszerű megoldást.

Akár már kamaszkorban is jelentkező térdfájással kapcsolatos esetleges tévhit

A térdfájás sokszor (de nem minden esetben) a comb izom lazaságán múlik. Ezért kellene rendszeresen ezt is és a vádlit is fellazítani. Pl. jógában vannak erre hatékony testtartások (ászanák). De itt nagyon fontos, hogy nem az a lényeg, hogy ezt „izomból” próbáljuk megoldani, hanem, hogy lágyan ráérezzünk a megoldásra és ebbe az irányba induljunk el. A lassú víz ugyanis partot mos. Egyébként elmesélte a csontkovács azt is nekem, hogy 14 éves korban a térd alatti csontnál befejeződik a csontosodás. És ilyenkor fájni szokott a gyerekek térde, ezért felmentik testnevelés óra alul. De nem biztos, hogy minden esetben ez a jó megoldás, hanem helyette napi kétszer 10 perc nyújtás oldaná meg a problémát. És talán elég lenne az intenzívebb sportokból kimaradni a gyereknek a testnevelés órán. Így még az is bekövetkezhet, hogy nem kellene műteni később a térdét és nem tunyulna el a gyerek.

A felüléssel, haspréssel kapcsolatos tévhitek

Állítólag a teljes felülés káros lehet sok esetben, mert ebben valójában a csípő horpaszizom vesz részt, ami komoly megerőltetés esetén sérvet is okozhat.
Hasonló érdekességekről, tévhitekről már beszámoltam:

A csontkovácsolás, masszírozás megelőzheti a szívrohamot, gerincsérvet és a derékfájást, makacs fejfájást (migrént) is?


Helytelen bemelegítés sport előtt

A helyes futás légzésről, sportról. És magas vérnyomás csökkentése azonnal házilag és a természetes megoldás alacsony vérnyomás ellen

A szakavatott csontkovács arról is beszámolt nekem, hogy ezen kívül bemelegítés gyanánt, sokan a fejüket úgy akarják bemelegíteni, hogy az egyik kezük segítségével eldöntik a fejüket nyomást gyakorolva rá,  ami inkább meghúzza az izomzatot. Helyette ellentétes oldalú kézzel körbefonva megfogjuk fejünket hozzávetőlegesen a fülünkig és inkább kihúzzuk azt. Ahogyan az ujjainkat is kihúzni érdemes egyenként és nem összefonva kezünket hajlítgatni…

Ezen kívül sokan mikor felemelik egyik lábukat, akkor csak a combjukat nyújtják meg, miközben az egyik kezükkel a lábfejüket fogják meg. Sokszor előre is dőlnek, de attól még nem fog semmi történni. Nem muszáj előre dőlni, de fontos, hogy a lábfejet is próbáljuk lefelé nyomni, miközben ellen tartunk a kezünkkel neki, így az az izomzat is ellazulhat. De jógában a seizából történő hátrahajlás is ezt a célt szolgálja. És a vádlit pedig nyújtott lábbal szokás szintén pl. futás előtt és után nyújtani, miközben kezünkkel előrefelé toljuk a falat, vagy korlátot.

Hogyan csökken vagy nő önmagától az izmaink mérete? – mitől nő az izom, izomláz ellenszere, gyógyítás


A helyes meditációs póz

Megoldás meditációban jelentkező gerincfájdalomra. Lótusz meditációs pózban ülés miatt amputálhatják a lábunkat? Hogyan lehet a befeszült gyomorizmot kioldani gyomorfájás esetén és a hasnyálmirigy problémák kezelése

Erről is volt szó többször. A legjobb az, ha nemcsak egyenes háttal és nyakkal tudunk ülni, hanem a lapockáink is befelé mozognak el és így a mellkas is kiemelkedik. Ha stabil pontokon lótuszban, vagy fél lótuszban ülünk, akkor az ülőgumón és pl. a két térdünkön stabil három pontra teszünk szert. Ezen kívül a hátunk egyenes és a nyakunk is (nem lóg előre, mintha monitort néznénk) és ezáltal a fejünk is megfelelő egyenes tartással a megfelelő helyen lesz. Tehát nem a fejünket, hanem a nyakunkat kell hátrahúzni! Ezen kívül, „mintha felfelé húzna minket valami” érzés segít abban, hogy kihúzzuk magunkat. A vállak pedig miután egy pillanatra felhúztuk és hátra húztuk őket, leengedjük. Kicsit idővel előre megy az nem baj, de ne kerüljön túlságosan előre, mert az nem jó. Ezek azért fontos dolgok, akik komolyabban meditálnak, mert, ha pl. a nyak túl sokat lóg előre, akkor is kaphatunk sérvet. Nem véletlenül szokták a zen-ben is enyhén hátra húzni az állat. Amit, ha kicsit a fejünket felfelé emelve teszünk meg, akkor akár a toka sem tud kialakulni. Ja, és nem baj, ha ezekre nem tudunk egyszerre figyelni, mert ha ezt megtennénk, akkor lehet, hogy már nem is tudnánk meditálniJ, hanem hagyjuk, hogy ez szép lassan kialakuljon. Először egyenes a hát és már nem fáj a hátunk. Aztán egyenes lesz a nyak és agy tovább. Aztán a torok is ellazul és az állkapocs stb. Egy időben egy templomban napi közel 6 órát meditáltunk és ilyenkor jól jönnek ezek a hasznos tanácsok.


Elaludt nyak, nyakfájás feloldása

A különféle testi tüneteket, megnézhetjük a pszichoszomatika segítségével, hogy mi a lelki üzenetük. Hiszen minden értünk van, hogy kiteljesedhessen a tudatunk. Ahogyan egy gyerek is rosszul viseli, ha kap egy pofont, de más esetben, lehet, hogy elkanászodna és annak súlyosabb következményei lennének…

Sok esetben, mikor elalusszuk a nyakunkat, akkor az annak a következménye, hogy akár előző nap a hátunk hidegnek volt kitéve és a két lapocka között elindul a fájás, ami a nyakig tarthat. Természetesen nem minden esetben erről van szó, ezt ellenőriznünk kell szakember segítségével. De ebben az esetben tehát ez a megfázási folyamat első lépése, amiből nem feltétlenül következik, hogy ez folytatódik és megfázunk. Ilyenkor a meleg és a kimasszírozás segít. Krémet is alkalmazhatunk erre. Testgyakorlatokkal „kihúzhatjuk” azt a területet, nem baj, ha enyhén fáj közben a nyakunk.


Torokfájás ellenszere

Ha ecetet vízzel összekeverünk (ami fertőtlenítő hatású) és azzal gargalizálunk, az sokszor a fájdalom nagy részét azonnal eltünteti. Ezen kívül a fokhagyma kinyomóval kinyomott fokhagymát tegyük egy kanál mézbe és naponta többször fogyasszuk azt el. Az is sokat tud segíteni. A méznek is van fertőtlenítő hatása. Ha nagyon kellemetlen a torokfájás, akkor akár egy negyed citromra tehetünk sok borsot és kevés sót és azt is szopogathatjuk. A borsot és a sót ilyenkor pótolni kell és így tovább tudjuk szopogatni.

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

Cikk kategória (angol, magyar)

AJÁNLOTT CIKKEK
zen mesterszépen csillogó haj