A gyakorlati boldogság és önismeret – önmegvalósítás fejlesztése, fogalma

 In Filozófiai cikkek, önismeret, önmegvalósítás


A valódi önismeret (önmegvalósítás fogalma és fejlesztése) és boldogság – a pszichológia és vallás egysége

Az önismeretről már sokszor írtam, lásd:  Az önismeret fogalma, önismeret fejlesztése, sors és önismeret, önismeret tesztek – az önmegvalósítás fogalma és tudománya

De most szeretném megmutatni, hogy milyen ütős a boldogság tekintetében ez irányú ténykedésünk, ha az összes lényegre törő, hozzávetőlegesen öt-tíz ezer év bölcsességét és a tudomány eredményeit is felhasználjuk.

 

Napjainkban sokan azt hiszik, hogy nem érdemeljük meg a boldogságot, sőt számukra nem is létezik ez az állapot. Azonban, ha kezünkbe vesszük a sorsunk irányítását, akkor rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki az életünkből és így szívesen vállaljuk a felelősséget tetteink után, mert ezután a boldogság elérése rajtunk múlik. Az önismeret fejlesztésével tudunk előrehaladni az úton és minden eszköz arra, hogy ezt megtegyük, legyen szó párkapcsolatról, pénzről, vagy szexualitásról.

 

Minden lehetőség, hogy öntudatra eszméljünk és idővel az életbe vetett bizalmunk segítségével ,,megérkezzünk”. A legjobb, ha humanisztikus módon, bízva önismeretünkben, eszközöket sorakoztatunk fel a klienseknek, hogy elérjük ezt az állapotot, pontosabban fogalmazva észrevegyük, hogy már abban az állapotban vagyunk, amit tudatosan vagy tudattalanul keresünk. A segítők partnerként tekintenek a kliensekre és az őszinteség segítségével nem akarnak semmit rájuk erőltetni, hanem egyfajta jelenlétként hagyják, hogy ők is lángra lobbanjanak a szó nemes értelmében és elinduljanak és végig járják a saját útjukat.

Azonban nem eszközön van a hangsúly, így sokszor a jelenléten kívül más indirekt módszert is felhasználnak, mint például a konfrontáció. Így nem a technikán, hanem a kliensen van a hangsúly és fajra, nemre, életkorra való tekintet nélkül nyújt valódi megoldást annak, aki szeretne változni, mert eddigi életéből úgy érzi valami hiányzik és elhiszi, hogy a boldogság a természetes alapállapot, amely megtartható.

 

Mi okozhat zsák utcát a boldogságunkban – az önismeret és önmegvalósítás fejlesztése, fogalma

Jelenleg nyugat keletet, míg kelet nyugatot tanulmányozza, mert az elme azt hiszi, hogy a megoldás nagyon komplikált és sok munkára van szükség, holott sokszor elég egy felismerés, amely bármikor beköszönhet. Persze a keresés is hasznos időszak, mert értelmet ad életünknek és közben megélhetjük saját vágyainkat, szembesülhetünk félelmeinkkel, megismerve azokat, miközben egyre közelebb kerülünk valódi lényünkhöz. E folyamat közben nem fejlesztünk személyiséget, hanem elhagyjuk a felesleges ,,rétegeket” miközben a figyelem segítségével felismertük azokat (lásd A depresszió, kedvetlenség, rossz kedv, levertség, fáradékonyság, fáradtság egyik hatásos ellenszere, amit azonnal kipróbálhat a kedves olvasó)

 

Ez a folyamat hasonló ahhoz, amikor a trauma asszociációs szférája emlékeztet a traumára, azonban mi nem elmenekülünk előle, hanem bele megyünk abba a helyzetbe szándékosan, hogy feltérképezzük félelmeinket. Ugyanis a félelmek az alapján is elmélyülhetnek, hogy nem tudjuk mi fog velünk történni és azt sem, hogy mikor. Ez a bizonytalansági faktor lényege. Ha azonban mi keressük fel a félelmeinket, akkor nagy részük – mert bizonyos mértékű félelemre szükség van -, idővel likvidálódik és egyre kiteljesedettebb életet tudunk majd élni. Lásd: A félelem, a szorongás a világban vagy bennünk van? – megkérdeztük a cápasimogatót – félelem, félelem nélkül, kísértő félelem, félelem és reszketés, félelem leküzdése, félelem legyőzése, szorongás, szorongás ellen, szorongás kezelése, szorongás leküzdése

Blogomban írtam az ősi vallásokról is (hitrendszerekről), amely gyökerük a leglényegesebb pontokban összecseng egymással, legyen szó az ősi magyar Büün, tibeti Bon, a kínai univerzizmusról, bráhmanizmusról, vagy a japán sintoizmusról, kereszténységről, esetleg zsidó vallásról, vagy buddhizmusról (ősi vallások).
Lásd: A bölcsesség gyökere az ősvallásokban: kínai, japán, ősi magyar, keresztény és buddhista vallás és pszichológia egysége – Isten segít? Isten háta mögött? Van-e isten? Isten neve, szeretete, igéje, szava

A címkék lehet, hogy megváltoznak, de az igazság örök és állandó, legyen szó istenről, valódi vallásról és hitről vagy pszichológiáról.

Az ősi kultúrák hatalmas erőt és bölcsességet, olykor-olykor időtlenséget hordoznak magukban, így igyekeztem a lényegi összefüggésekre specializálódni, és figyelmen kívül hagyni a ,,bébi államokat” amik néhány száz éve születtek meg. Jóllehet elmélyülve egy-egy adott kultúrában sok érdekességgel találhatjuk magunkat szembe, függetlenül attól, hogy mióta léteznek, de az ősi dolgokban több tapasztalat és bölcsesség szunnyad. Fontos hozzátennem, hogy az általam használt szavak csak útjelzők és azt a fajta állapotot, ahova vezetnek hála istennek szavakkal nem lehet leírni.

És a csendben az a jó, hogy nem lehet félremagyarázni.:) De sokan mégis a holdra mutató ujjat nézik, sokszor még cumis üvegnek is felhasználjuk azt. Ami pedig a leírhatatlant illeti, gondoljunk a valódi szerelemre, lehet róla gyönyörű verseket írni, de a lényegét nem lehet szavakkal átadni. És mivel az egyes irányzatok mesterei már nem élnek, így sokan nem átérezve a szavakkal kifejezett lényeget, csak üres frázisokat hasonlítgatnak egymással össze.

 

Mivel a gyermekek a jövő nemzedékei, így fontosnak tartom, hogy valódi önismerettel rendelkezzenek. Ezért írtam a klasszikus pszichológiai irányzatok, új, kifinomult módszereiről, amely a megoldásul szolgálhat az ő esetükben és több helyen hangsúlyoztam a szülő szerepét is az ezzel kapcsolatos non-direktív klienscentrikus gyermekterápiákat is. Hiszen ne felejtsük el, hogy egy egészséges családban van egy hiteles anya és apa, akik puszta jelenlétűkkel, példamutatással is sokat tanítanak gyermeküknek. Hiszen a példamutatás a legnagyobb tanítás.

,, Nem volna más vallás, nem volna csak ennyi: Imádni az Istent, és egymást szeretni…” – Ady Endre, Karácsony című verse

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

AJÁNLOTT CIKKEK
testelhagyás, OBEhalálközeli élmények