Meditációk fajtái és zen válaszok – meditációs fajták, buddhista gyakorlatok otthonra, letöltése 2/1. rész

 In buddhizmus és pszichológia, Coaching, pszichológia, keleti filozófia és egyéb (cikkek)

Forrás: Seung Sahn, a zen iránytűje

Mi értelme a meditációs gyakorlatoknak?

Mi értelme az életnek? De nem a mi gondolkodó elménk alapján, hanem az élet véleménye szerint… A meditáció legalább hatezer éves tudomány, mely kiegyensúlyozottá, békéssé, tesz minket, boldogságot kölcsönöz nekünk és segít a stresszt átformálni. Sőt, ez a természetes állapotunk, csak most valami mást játszunk éppen, mással azonosulva – meditációs gyakorlatok, meditációs gyakorlatok otthon, meditációs gyakorlatok letöltése, meditációk fajtái, meditációs fajták, buddhista meditációk

A meditáció pedig megtanítja a test uralását, mert a test sosem kérdőjelezi meg a gondolatokat (a hülye gondolatokat sem), így aki az elméjét (gondolatait, érzéseit, hangulatait) uralja, az egészségre tehet szert. De természetesen mindig vannak kivételek, pl. zen mesterek, akik rákban halnak meg óriási méltóságban, mert nekik olyan a test, mint nekünk a ruha:

Egy (zen) mester nem lehet beteg, mert akkor nem valódi mester? 3 zen módszer a cikkben – barátság, betegség, koncentráció, zen, pszichológia, vitatkozás, könnyelműség, jó és rossz tulajdonságok

Az élet színes, bármi megtörténhet… De mindezeken kívül a valódi meditáció nem azért van, hogy rugalmasabbak, kreatívabbak, boldogabbak, békésebbek, egészségesebbek legyünk hanem, hogy meg tudjuk kik vagyunk valójában. Honnan jöttünk mielőtt megszülettünk és hova jutunk miután meghal a testünk? Ez már nem a „lebutított változata” a meditációnak. És a meditáció (gondolat-nélküliség) szép lassan felolvasztja a gondolkodó elmét és választ kapunk ezekre a nagy kérdésekre, ha nem is olyat, amit az elvárásunkkal hozunk létre…

Buddhista meditációk

A valódi buddhista meditációk erről szólnak. De valójában a meditáció az nem buddhista, nem keresztény, hanem maga a valódi természetünk. Egy állapot… Nem kell hozzá lótuszban ülni, ami amúgy is könnyen tönkre teheti a térdünket, ha nem megfelelően vesszük fel azt a jóga pózt:

A rosszul gyakorolt jóga sérvet okozhat, a kocogás ártalmasabb, mint a futás és az izomstimulálásos edzés túlságosan megterhelheti a szívet. Ép test és lélek mix: lúdtalp kezelése, gyakorlatok, harántsüllyedés, veszélyes jóga póz, szükséges napi vízmennyiség

És nem kell hozzá füstölő sem. De ettől függetlenül szép szertartás ezeket használni, ha nem a formán van a hangsúly… A meditációt gyakorolhatjuk ülve, állva, fekve, mosogatás közben stb. Nagy tévhit, hogy a gondolatnélküliséget erőszakkal kell megvalósítani. Ez olyan mintha, pilóta ruhát öltünk magunkra és máris pilóták leszünk…

 

Meditációs gyakorlatok otthon és azok letöltése

Ha nem a bűvész mutatvány a cél, az egónk, hiúságunk növelése, ami előbb utóbb mindig szenvedést okoz, akkor érdemes Seung Sahn zen mesterre hallgatva a nem-gondolkodást gyakorolni. Azaz a gondolatok elé visszamenni. Így szemlélőként az élet magától zajlódik le. Mi pedig végig őrizzük a gondolkodás nélküliséget. De fontos, hogy ne ellenőrizzük a tudatunkat (azaz, hogy jól csináljuk-e), ahogy a gyerekünket sem mérjük le minden nap, hogy mennyit nőtt… Csak oda adjuk neki az ételt és kész. Csak megtesszük. Különben újabb gondolkodás és elvárás születik meg bennünk és újra visszatérünk a gondolkodáshoz és a szenvedéshez. A buddhizmus tele van ilyen gyönyörű történetekkel, mikor a zen szerzetes pl. meg tartja rendíthetetlenül a nem-gondolkodás állapotát és még a háborúban a katonák sem támadják meg és békén hagyják stb. Ami bent, az van kint… „Ahogy fenn, úgy lenn.” De ehhez sokat kell gyakorolnunk ezt az egyszerű módszert, mert óriási áttörést hozhat, ne becsüljük le, még, ha nem is nagyobb a füstje, mint a lángja, hanem fordítva… De sajnos mikor az ember keres valamit, amit nem ismer, már tele van elvárásokkal.

Meditációk fajtái, meditációs fajták

A meditáció tehát a gondolatnélküliség gyakorlása és nem egy eszköz, mely segítségével valamit meg akarunk szerezni, vagy elérni stb. Hanem ennek segítségével rá akarunk ébredni igaz természetünkre. Ha erőszakosan a meditációval meg akarunk valamit szerezni, az akadályt fog létrehozni és gátolni fogja a fejlődésünket. De természetesen többféle meditációk vannak, amik segíthetnek a nem-gondolkodás állapotában időzni. Ahogyan Indiában kézzel, Kínában, Japánban pálcikákkal, nálunk pedig evőeszközzel esszük meg az ételt. A cél ugyanaz, nem az eszközön van a hangsúly…

Sokan azt hiszik (ahogy előbb utaltam már rá cikkemben), hogy erőszakkal kell a nem-gondolkodásra gondolnunk, de ez inkább erős koncentráció, ami nem szokott jól elsülni. Ilyenkor jobb, hagyni a gondolatokat felbukkanni és nem kell ellenőrizni azokat. Ha van belőlük sok az is jó, és ha kevesebb van belőlük az is jó. Ne akarjuk őket erőszakosan megváltoztatni, ez nem meditáció…

A cikk itt folytatódik 2/2. rész: a meditáció fajtái

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

AJÁNLOTT CIKKEK
szubsztanciazen válaszok